درمان وسواس و راه های مقابله با انواع وسواس

درمان وسواس که اختلالی رفتاری است با کمک دارو و بدون کمک داروها صورت می پذیرد. در این مقاله درمان این اختلال رفتاری را بدون کمک داروها مورد بررسی قرار می دهیم. درمانگر روش های موثری را برای درمان به فرد معرفی می کند و به او تمرین می دهد. رهایی از وسواس به شدت به خود فرد و انجام تمرین های درمانگر وابسته است. فرد بایستی انگیزه لازم برای انجام تمرین ها را داشته باشد و آن ها را به درستی و به طور کامل انجام دهد. برای اینکه بتوانیم درمان وسواس به خوبی انجام پذیرد بایستی این اختلال و علت ایجاد آن را به خوبی بشناسیم.

علت ایجاد وسواس چیست؟

ایجاد وسواس در فرد به یکی از دو مورد زیر برمی گردد:

  • ممکن است وسواس عاملی ژنتیکی و وراثتی داشته باشد. در این صورت باید به فکر کنترل وسواس باشید. زیرا درمان آن به صورت کامل کمتر اتفاق خواهد افتاد. اما نگران نباشید با استفاده از راه های مناسب می توانید وسواس را تا حد زیادی کنترل نمایید.
  • این نوع وسواس در اثر تجربیات و اتفاقات گذشته ما ایجاد شده است. در واقع ضمیر نا خود آگاه بر روی رفتار ما در آینده اثر می گذارد. نوع تجربیات و رفتار ها از کودکی تا بزرگسالی همگی بر روی اختلالات رفتاری تاثیر مستقیم دارند. این نوع وسواس با استفاده از تمرین فرد قابل درمان و کنترل می باشد.

 

وسواس به شستشوی مکرر

 

دو جزء اصلی وسواس چیست؟

اگر این دو جزء جدایی ناپذیر وسواس را بشناسید به درک درستی از این اختلال دست می یابید. تردید و گناه دو جزء اصلی وسواس می باشد. اگر فرد در درون خود احساس امنیت نداشته باشد در مورد ابتدایی ترین امور نیز دچار تردید می شود. این امر دقیقا به ضمیر نا خود آگاه فرد مورد نظر بر می گردد. این تردید در حس هایی که کاملا از نظر ما بدیهی است مانند حس زنده بودن یا نبودن فرد، سلامت عقل و جنسیت می تواند اتفاق بیفتد. این شک و تردید از کنترل فرد خارج است. شخصی که این اختلال را دارد چندین بار یک موضوع را چک می کند و نظر بقیه را می پرسد. احساس گناه در این افراد بسیار زجر آور است. این احساس در مورد مسائلی است که آن ها دخالتی در مورد آن موضوع نداشته اند. تا این حس گناه در افراد برطرف نشود این افراد حس خوبی نخواهند داشت. از این رو بایستی ریشه های احساس گناه در این افراد مشخص شود.

حال که با مفهوم وسواس آشنا شدید بهتر است بدانید که بهترین راه مقابله با وسواس مواجهه شدن با آن است. در هر صورت وسواس فکری و یا رفتاری در ذهن فرد ایجاد می شود و تا این مرحله از کنترل فرد خارج است اما اقدام خلاف جهت فکر وسواسی خود یکی از راه های عملی درمان وسواس می باشد.

دارو درمانی برای درمان وسواس:

مصرف دارو به روند درمان این اختلال کمک می کند اما هرگز کافی نیست. مصرف دارو ها تا حدودی نشانه های این بیماری را از بین می برند اما هرگز به درمان کامل منجر نمی شوند. تمرین های رفتاری فرد کمک زیادی به درمان شخص مورد نظر می کند. بیماران همواره دنبال یک دارو برای درمان تمام نشانه های وسواس می باشند. گاهی افراد پس از قطع دارو ها علائم قبلی بیماری را دوباره تجربه می کنند. درمانگر خبره می تواند راهکارهای برای مدیریت استرس را به شما بدهد تا بتوانید اضطراب خود را کنترل نمایید. اگر اضطراب شخصی که مبتلا به وسواس است کنترل شود به راحتی می تواند با وسواس رو به رو شود و رفتار مناسبی را داشته باشد.

 

درمان وسواس

 

درمان وسواس چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان درمان وسواس برای افراد مختلف متفاوت است. بیمار وسواس نه چندان پیچیده حدودا 6 ماه تا یک سال نیاز به درمان دارد. گاهی اوقات نیاز است که پس از فرآیند درمان این اختلال روی جنبه های دیگر زندگی فرد نیز کار شود. مسلما این موضوع نیاز به زمان بیشتری می باشد.

جمع بندی:

قبل از چیز شما بایستی وسواس خود را بپذیرید و با آن مقابله نکنید بلکه با آن روبه رو شوید. در اثر روبه رو شدن با رفتار و یا فکر وسواسی اقدام مناسب را انجام دهید. کنترل اضطراب و استرس به شما در انجام اقدام مناسب کمک بسیاری می کند. به توصیه های درمانگر خود به دقت گوش دهید و آن ها به صورت دقیق اجرایی کنید. وسواس از هر نوعی که باشد قابل کنترل می باشد. سایت همدم ارائه دهنده ای خدمات روان پزشکی میتواند مشکل شما عزیزان را حل کند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *