سلامت روحی و روانی والدین چه تاثیری در تربیت فرزندان دارد؟

سلامت روانی والدین به چه معناست؟ چه تاثیری در تربیت فرزندان دارد؟ شاید  ذهن همه ی ما وقتی اسم سلامت روان می آید به سمت بیماری ها و مشکلات روانی معطوف شود. با خود فکر کنیم که شخصی که بیماری روانی ندارد پس دارای سلامت روان است. اما این نگرش اشتباه است. سلامت روان در واقع به عملکرد و واکنش درست انسان در موقعیت های مختلف بر می گردد. در واقع به معنای رفتاری قابل انعطاف و معنا دار در تجربه های مختلف زندگی است. کودکان از گفتار، رفتار، لحن و عملکرد ما الگو برداری می کنند و اثر مستقیمی روی آنان دارد.

نقش والدین در تربیت فرزندان بسیار مهم است. اگر والدین دارای مشکلات حل نشده در زندگی گذشته و یا عدم رضایت از زندگی با همسرشان باشند باعث بروز مشکلات جدی در آینده فرزندان می گردند.

سلامت روانی والدین به چه معناست؟

از نظر سازمان جهانی بهداشت یا WTO  سلامت روانی به معنای توانایی کامل برای ایفای نقش اجتماعی، روانی و جسمانی است. از نظر این سازمان ایفای این نفش ها کاملا  دارای ارزش یکسان هستند و هیچکدام بر دیگری برتری ندارند.

معنای دیگر سلامت روان قدرت فکر کردن و سازگار بودن با محیط اطراف فرد می باشد. کسی که سلامت روان داشته باشد دچار اختلالات روانی و اجتماعی نخواهد شد.

ویژگی های والدینی که دارای سلامت روان هستند:

 • این والدین نسبت به خودشان و دیگر افرادی که با آن ها ارتباط دارند بی تفاوت نیستند.
 • یکی از ویژگی های سلامت روانی والدین، سازگاری با محیط اطراف است.
 • علاوه بر اینکه برای خود ارزش و احترام قائل هستند برای دیگران نیز ارزش و احترام قائلند.
 • این والدین شاد هستند و از منفی بافی دوری می کنند.
 • خود را به خوبی می شناسند و به نقاط قدرت و ضعف خود آگاهی کامل دارند.
 • در برابر مشکلات زندگی خود را نمی بازند و تسلیم نمی شوند.
 • والدین دارای سلامت روان انعطاف پذیرند.
 • آن ها از توانایی های خود آگاه هستند و همواره به دنبال رشد استعداد های خود هستند.

دیگر ویژگی های والدین با سلامت روان:

 • نیاز های آنان با ارزش های جامعه منافات ندارد و کاملا همراستای با هم هستند.
 • آنها همواره شوق به زندگی دارند و ناامید نیستند.
 • اعتماد به نفس و عزت نفس دو ویژگی مهم این والدین است.
 • آن ها می توانند خود را کنترل نمایند.
 • مسئولیت پذیری و تعهد دو ویژگی مهم این والدین است.

چه والدینی سلامت روانی فرزندان خود را به خطر می اندازند؟

بعضی ویژگی ها و رفتار ها بسیار خطرناک است و سلامت و آینده کودکان را در خانه به خطر می اندازد. این رفتار ها رابطه مستقیمی با سلامت روانی والدین دارد.

والدین غیر منعطف با مقرارات خشک در خانه:

خانه ی را در نظر بگیرید که افراد آن خانه قدرت تصمیم گیری و آزادی عمل ندارند. کودکان باید بر آرزوهایی که والدین خود به آن نرسیده اند جامع عمل بپوشانند. توقع والدین بیش از توانایی کودک است و کودکان در اثر مخالفت مورد تنبیه بدنی قرار می گیرند. جو حاکم در این خانه همراه با صمیمیت نیست و در آینده کودکان دچار رفتار های اضطرابی و افسردگی خواهند شد.

والدین بی بند و بار و اثر آن بر تربیت فرزندان:

در این خانواده ها مادر و پدر هرکدام یا جدا زندگی می کنند و یا از لحاظ عاطفی از هم جدا شده اند و نسبت به هم هیچگونه مسئولتی ندارند. در این خانواده ها فرزندان نیز برای انجام کار های خود آزادی عمل بیش از حد دارند و هرگز با دیگران مشورت نمی کنند. در این خانواده ها نیز افراد با هم صمیمی نیستند و کودکان در آینده دارای مشکلات رفتاری خواهند شد.

سلامت روانی فرزندان در اثر سلامت روانی والدین ایجاد می شود:

تمام حرکات، لحن، رفتار، نوع صحبت و نوع واکنش و عملکرد والدین اثر مستقیمی بر تربیت فرزندان خواهد داشت. آینده و تربیت فرزندی که والدینش سلامت روان داشته اند بسیار متفاوت از کودکی خواهد بود که والدینش سلامت روان نداشته اند. والدین و نوع رفتار آنان اثر مستقیمی بر کشف و شکوفایی استعداد فرزندان دارند. فرزندان با والدین نرمال از لحاظ رفتاری یاد می گیرند که چگونه باید در مقابل مشکلات و سختی های زندگی واکنش نشان دهند.

سخن آخر:

سلامت روانی والدین اثر مستقیمی بر رفتار آن ها با فرزندانشان دارند. نوع رفتار و واکنش های والدین آینده فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهد. والدین آگاه همواره فضای صمیمی را با فرزندان خود ایجاد می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *